DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI MUZEUM JANUSZA TRZEBIATOWSKIEGO

Muzeum Janusza Trzebiatowskiego zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Muzeum Janusza Trzebiatowskiego: www.muzeumtrzebiatowskiego.pl
Data publikacji strony internetowej: 02.2022

Muzeum Janusza Trzebiatowskiego przeprowadziło samoocenę dostępności dla osób niepełnosprawnych cyfrowej strony internetowej w odniesieniu do wytycznych określonych w załączniku do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. oraz skorzystano z dostępnego narzędzia do oceny strony: Test – European Internet Inclusion Initiative (http://checkers.eiii.eu/), z którego wynika, że strona internetowa https://www.muzeumtrzebiatowskiego.pl/ spełnia wymagania w 99,07 %.

STATUS POD WZGLĘDEM DOSTĘPNOŚCI

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

1.brak audio deskrypcji dla materiałów video/multimedialnych
Wyłączenia:
– część plików została opublikowana przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
Informacja o dostępności
Strony zostały zrealizowane z uwzględnieniem wytycznych WCAG 2.0 i zgodnie ze standardami sieciowymi. Serwis został zaprojektowany tak, aby był możliwy do obsłużenia dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub posiadanej dysfunkcji. Nieustannie poszukujemy rozwiązań, aby zwiększyć dostępność i użyteczność naszej strony internetowej. Jeżeli masz jakieś uwagi albo komentarze skontaktuj się z nami.
Zgodność ze standardami:
Serwis jest zgodny ze standardami W3C:
– HTML 5
– WCAG 2.0 (Podwójne A)

Kompatybilność:
Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki jak i klawiatury.
Wygląd:
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące. Posiada przełączniki powiększenia czcionki. Posiada ulepszoną nawigację klawiaturą dla slidera oraz innych elementów strony. Ruch, animacje, banery – żaden element serwisu nie miga w tempie szybszym niż 3 razy na sekundę.
Serwis wykorzystuje technologię CSS (Cascading Style Sheets), JavaScript oraz język programowania PHP.
Skróty klawiaturowe:
Serwis nie jest wyposażony w skróty klawiaturowe, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Wersja mobilna serwisu
Serwis można przeglądać na ekranach urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe i tablety. Zbudowany został w oparciu o metodę Responsive Web Design, dzięki czemu automatycznie dostosowuje moduły strony do rozdzielczości ekranu urządzenia mobilnego.

STATUS POD WZGLĘDEM ZGODNOŚCI Z USTAWĄ

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Strona internetowa nie jest wyposażona w system audiodeskrypcji.
Muzeum Janusza Trzebiatowskiego nie posiada dedykowanej aplikacji mobilnej. Istnieje możliwość wyświetlania treści na urządzeniach mobilnych. 

PRZYGOTOWANIE DEKLARACJI W SPRAWIE DOSTĘPNOŚCI

Oświadczenie sporządzono dnia: 17.09.2022
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2025-03-15

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny. 

INFORMACJE ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Julia Chabowska-Reca, j.chabowska@ckchojnice.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 664 493 384 lub 52 397 22 15. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub jej elementu. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. 

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA

Muzeum Janusza Trzebiatowskiego znajduje się przy ul. Sukienników 16 w Chojnicach
Muzeum jest czynne od wtorku do piątku w godz. od  11.00  do 16.00 lub w innych godzinach po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z pracownikiem, tel. 664 493 384
Muzeum Janusza Trzebiatowskiego nie jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych ze względu na bariery architektoniczne. Zabytkowa baszta nie posiada windy i nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo na wózkach. 
Obiekt jest przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych w następującym zakresie:      

  •  wejście główne do budynku jest możliwe od strony południowej po 2 stopniach 
  • przy wejściu głównym znajduje się videodomofon służący do kontaktu z obsługą
  • w budynku ekspozycje są urządzone na 5 kondygnacjach. Wejście na pierwszą kondygnację (parter) poprzedzone jest dwukrotnie dwoma stopniami. Pozostałe odcinki schodów 2-biegowych posiadają poręcze.  
  • obsługę zwiedzających i interesantów prowadzi pracownik Chojnickiego Centrum Kultury: Julia Chabowska-Reca, tel. 664 493 384 lub 52 397 22 15 
  • najbliższy parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy ulicach: Sukienników, Staroszkolnej, Krętej i Starym Rynku.
  •  istnieje możliwość wstępu do budynku osobie z psem asystującym. Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

INNE INFORMACJE I OŚWIADCZENIA

Muzeum Janusza Trzebiatowskiego ze względu na nadzór konserwatora zabytków nie ma możliwości instalacji urządzeń zapewniających dostęp osobom ze szczególnymi potrzebami.
Planowana jest modernizacja strony internetowej pod kątem dostosowania do standardu WCAG 2.1. Tempo wprowadzania udogodnień zależeć będzie od posiadanych środków budżetowych oraz możliwości pozyskania dofinansowania zewnętrznego. Planowane są szkolenia pracowników Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w przygotowywaniu dokumentów, galerii i filmów pod kątem WCAG 2.1.

WIRTUALNE MUZEUM                                                                                                      

Na stronie Muzeum znajduje się  zakładka „Wirtualne muzeum”, za pomocą której można podziwiać eksponaty bez wychodzenia z domu. Jest to interaktywna prezentacja w stworzona w HTML 5. Z uwagi na swój charakter (przedstawia obiekty w przestrzeni wirtualnej) nie ma możliwości zapewnienia 100% zgodności z zaleceniami WCAG. Wdrożona wirtualna prezentacja posiada możliwość przeglądania i poruszania się za pomocą klawiatur.

Obracanie panoramy odbywa się za pośrednictwem strzałek.
Dodatkowo:
TAB umożliwia przeskakiwanie do następnego elementu, SHFT + TAB umożliwia cofanie do poprzedniego elementu,
Na panoramie
ENTER - po ustawieniu się na wybrany gorący punkt i przyciśnięciu klawisza enter nastąpi przejście do panoramy do której kieruje gorący punkt.
BACKSPACE - umożliwi cofnięcie się do wcześniejszej panoramy,
+ - umożliwia przybliżanie panoramy,
- - umożliwia oddalanie panoramy,

(c) 2025 - Wszelkie prawa zastrzeżone