Wykład Moniki Szczukowskiej “Modernistyczne znaki graficzne i oznaki z lat 1956-1989 Janusza Trzebiatowskiego”


Chojnickie Centrum Kultury zaprasza w środę 14 września o godz. 18:00 na wykład Moniki Szczukowskiej, historyczki sztuki i kuratorki sztuki współczesnej, o “Modernistycznych znakach graficznych i oznakach z lat 1956-1989 artysty grafika Janusza Trzebiatowskiego” i krótkiej historii nowoczesnego projektowania graficznego


Janusz Trzebiatowski (ur. 1936) jest autorem ponad 100 znaków graficznych i ponad 300 oznak. Zaprojektował m.in. znak graficzny (logo) Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Domu Kultury Pałac Pod Baranami w Krakowie, Huty im. Lenina, Mostostalu Chojnice, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Teatru Ludowego w Nowej Hucie, Chojnickiego Centrum Kultury, Gazety Krakowskiej, Polskiego Towarzystwa Nauk o Ziemi Sekcja Taternicza, Akademickiego Klubu Przewodników Tatrzańskich czy Domu Kultury Huty im. Lenina w Nowej Hucie. 

 

Od 1956 roku zaprojektował przeszło kilkaset projektów graficznych oznak: miniaturowych dzieł zasadzających się na skrótowości i czystości przekazu oraz jednoczesnej absolutnej precyzji, a co za tym idzie będących czytelnym i przyciągającym znakiem plastycznym. Spośród tego wyjątkowego w Polsce zbioru prac wyróżniają się oznaki turystycznokrajoznawcze czy oznaki zaprojektowane dla i powiązane z Chojnicami. Zaskakują nowoczesnością swoich form i witalnością oznaki rajdów studenckich i turystycznych - wiele z nich powiązanych z Oddziałem Akademickim PTTK w Krakowie - oraz znaki i oznaki powstałe dla rozpoznawalności górskiego przewodnictwa studenckiego w Polsce, jak dla Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich we Wrocławiu, Studenckiego Koła Przewodników Tatrzańskich, i Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie.

 

Przeszło 20 oznak artysta zaprojektował dla samych Chojnic. Nie ulega dyskusji, że wraz z jego znakami graficznymi i plakatami ulicznymi zbudowały one, i definiują do dziś, kulturę wizualną miasta. Starsze pokolenia mieszkańców zetknęły się z seriami oznak, które dały fantastyczny i nowoczesny wizerunek Dniom Folkloru, Dniom Chojnic, Mostostalowi, Muzeum Historyczno-Etnograficznemu, czy MZKS Chojniczanka.

 

Od ponad 40 lat Janusz Trzebiatowski współpracuje z tym samym wybitnym i wspaniałym krakowskim grawerem Alojzym Borowiczem (ur. 1935), który zajmuje się grawerstwem od 1953 roku. Jego pracownia grawerska jest najstarszą w Krakowie. 

 

Obecny na wykładzie autor wyjaśni podstawowe zasady dobrego projektowania graficznego i opowie o zaprojektowanych przez siebie znakach graficznych (logo) i oznakach oraz historii ich powstawania.

 

Wykładowi towarzyszy kameralny pokaz wyboru projektów znaków graficznych i oznak zaprojektowanych przez Janusza Trzebiatowskiego na przestrzeni lat 1961-2018, w tym tych artystycznych realizacji komunikacji wizualnej związanych z Chojnicami.

 

Janusz Trzebiatowski (ur. w Chojnicach; od 1954 roku mieszka w Krakowie) - artysta grafik, projektant wnętrz, malarz, medalier. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1954-1961, gdzie jego nauczycielami byli prof. Adam Marczyński, Andrzej Pawłowski i Xawery Dunikowski, i którą ukończył ze specjalizacją architektury wnętrz. Jest inicjatorem, autorem, twórcą, komisarzem i honorowym kustoszem Muzealnej Galerii Sztuki Polskiej 84 w Chojnicach, która powstała w latach 1980-1984. (tekst: Monika Szczukowska)

 

Autorka wykładu dziękuje Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu / Muzeum Miejskie Wrocławia za udostępnienie zdjęć prac Janusza Trzebiatowskiego ze zbiorów muzeum i pomoc w kwerendzie.

 

Chojnickie Centrum Kultury

Środa 14 września 2022r. godz. 18:00

sala wystawowa

wstęp wolny

 

Na zdjęciu powyżej (góra od lewej) znaki graficzne: Mostostal Chojnice, 1976 / Muzeum Regionalne w Chojnicach, około 1961 / Polskie Towarzystwo Nauk o Ziemi Sekcja Taternicza, 1960 / Muzeum Sztuki Medalierskiej we Wrocławiu, 1989 / Studenckie Koło Turystyczno-Krajoznawcze “Bystrze”, 1974 / Galeria Rytm w Nowej Hucie, 1972.

Dół od lewej, oznaki: V Rajd PTTK Bieszczady Wiosna 1968, 1965; wym. 20x30 mm / Pierwsza “blacha” Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu, 1972 (projekt 1971) / 50 lat Muzeum w Chojnicach, 1982; ø 25 / II Studencki Rajd Tatrzański, 1961; 25x27 mm / Dni Fokloru Chojnice 82, 1982; ø 25 / Centralny Rajd Hutników Pieniny 69, 1969, 24x24 mm

(c) 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone