Koncert fortepianowy „Zaproszenie do… walca”


Chojnickie Centrum Kultury i Muzeum Janusza Trzebiatowskiego zaprasza na koncert Izabeli Jutrzenka-Trzebiatowskiej, który odbędzie się w ramach Dni Sztuki 17 września 2022 r. o godz. 17:00.


U progu wieku XIX walc tańczono tylko w podrzędnych lokalach pod Wiedniem. Niezwykle szybko zyskał on jednak na popularności, stając się ulubionym walcem balowym zarówno mieszczaństwa, burżuazji, jak i arystokracji. Program „Zaproszenie do… walca” przedstawia walc jako gatunek w jego pełni i różnorodności. Pianistka zaprasza w nim do podróży przez muzykę epoki romantyzmu – od prostych walców Schuberta i Ogińskiego, do których tańczono, aż po poemat taneczny, jak można określić „Zaproszenie do tańca” Webera. 

 

Program składający się z arcydzieł tego gatunku (Schubert, Weber, Brahms), dopełnia akcent muzyki polskiej – m.in. Moniuszki, Kolberga, Zarębskiego, – tworząc urzekający muzyczny krajobraz Europy XIX wieku.

 

Pianistka Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska znana jest przede wszystkim ze swoich interpretacji muzyki salonowej, a w szczególności z albumu „Chopin” (Castello, 2019). Jej centralnym zainteresowaniem jako artystki i jako teoretyka muzyki – doktorantki Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie - jest muzyka epoki romantyzmu. Cieszy ją wykonywanie zarówno recitali fortepianowych w całej Europie jak również m.in. obu koncertów fortepianowych Chopina, współpracując z tak znamienitymi dyrygentami jak Tadeusz Strugałła, Andreas Winnen czy Sebastian Perłowski. W tym roku planuje edycję walców kompozytorów XIX wieku dzięki stypendium MKiDN oraz Miasta Kraków. Swoimi pełnymi uroku i elegancji interpretacjami walców zaprasza serce do tańca.

 

Organizatorem Dni Sztuki jest Muzeum Janusza Trzebiatowskiego.

 

Chojnickie Centrum Kultury
Sobota 17 września 2022 r., godz. 17:00
Bilety: 20 zł

(do nabycia w kasie ChCK i przez internet)

 

KUP BILET

 

Zapraszamy!

(c) 2024 - Wszelkie prawa zastrzeżone