Jubileusz 10 lat Muzeum Janusza Trzebiatowskiego


26 września o godz. 11 w Szkole Muzycznej w Chojnicach rozpoczęła się uroczystość, na której zaproszeni goście świętowali dziesięciolecie powstania Muzeum Janusza Trzebiatowskiego.


W hallu witały wszystkich obrazy Janusza Trzebiatowskiego, a w sali on sam dziękował za pojawienie się na uroczystości. Prowadziła ją Magdalena Kosobucka, która po powitaniu obecnych zaprezentowała w multimedialnej formie 10 lat muzeum i rozmaite formy jego działalności. Przeczytała też listy gratulacyjne, m.in. od prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, od dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie – Tadeusza Skoczka i od Jolanty Fierek, byłej burmistrz Czerska.

Burmistrz Arseniusz Finster nie ukrywał dumy z powodu placówki, o której powstaniu zadecydował przed dziesięciu laty, jak mówił, bez zbędnych wahań. A Janusz Trzebiatowski dziękował mu za ten gest i podkreślał, że sztuka jest wyrazem naszego człowieczeństwa i warto być jej mecenasem.

10 lat muzeum było dobrą okazją do wręczenia okolicznościowych medali dla tych, którzy wspierali placówkę. Otrzymali je: sam artysta, burmistrz Arseniusz Finster, Robert Wajlonis, Zbigniew Buława, Stanisław Skaja, ks. Jacek Dawidowski, Radosław Krajewicz, Maria Eichler, Kazimierz Ostrowski, Paweł Trzebiatowski, Tadeusz Skoczek, Ferdynand Nawratil, Leszek Proskura, Jolanta Fierek, Bogdan Gerke, Cyryl Szczepański, Mirosław Janowski, Jacek Domozych, Renata Kornowska, Thuy Tran Dinh i Paweł Boczek.

Głos zabierało wielu gości. Poseł Marek Biernacki wskazywał, że miasto może być dumne z muzeum, bo ważne są nie tylko drogi czy baseny, ale także duch. Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński podkreślał, że mądra decyzja o powstaniu muzeum dobrze świadczy o władzach miejskich, ich wrażliwości na potrzeby kulturalne mieszkańców. Leszek Proskura, wójt Siennicy Różanej, gdzie powstaje podobna placówka, wyznał, że przyjechał się uczyć do Chojnic...

O roli i znaczeniu Muzeum Janusza Trzebiatowskiego w najnowszej historii miasta i regionu mówił prof. Wiesław Smużny z UMK w Toruniu. Jego zdaniem chojnickie muzeum jest unikatem w skali kraju, bo żyjący artysta może pokazywać w nim swoje dzieła, nie czekając na ich usankcjonowanie przez czas. Podkreślał prospołeczną postawę malarza, który sam wychodzi z pomysłem urządzenia tego miejsca, aranżuje je do potrzeb i zasila dobrą energią. Chwalił władze miejskie za tę inwestycję. Komplementował też dzieła Janusza Trzebiatowskiego, dostrzegając w  nich klarowność i piękno formy.

Po koncercie kameralnym w wykonaniu kwartetu instrumentalnego pod dyrekcją Marka Czekały, ciepło przyjętego przez publiczność, był poczęstunek i możliwość rozmowy z Januszem Trzebiatowskim, a także uzyskania autografu w katalogach towarzyszących jego wystawom.

Tekst i fot. Maria Eichler

(c) 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone